Ohlédnutí Kateřiny Černé

Jmenuji se Kateřina Černá a studuji již druhým rokem ETS, obor Pastorační a sociální práce.

Jak jsem se na ETS vlastně dostala? No bylo to tak, že když jsem si začala vybírat budoucí studium, tak jsem studovala již druhým rokem Obchodní akademii v Domažlicích. Škola byla zároveň zaměřena i na cestovní ruch, takže jsem měla možnost si udělat Certifikát k průvodcovské činnosti a zároveň jsem měla možnost si udělat Státní zkoušky z Elektronické korespondence. Moje škola mě tedy dobře vybavila a měla jsem vícero možností co po škole dělat. Ekonomika mě sice docela bavila, ale postačilo mi to, co vím, a dále jsem se chtěla rozvíjet v jiné činnosti, která by mě mohla obohatit zase jinak. Hodně jsem se za výběr školy modlila. Jednoho dne jsem měla zajímavou zkušenost s jednou církevní vedoucí, která mi doporučila, že bych mohla zkusit křesťanskou školu. Tak jsem o tom začala přemýšlet a po nějaké krátké době jsem se, skoro až by se dalo říci zázračným způsobem, od lidí z mého sboru dozvěděla o ETS a bylo jasno.

ETS jsem si hned zamilovala. Velmi se mi líbila celá ta myšlenka této školy. Škola pro věřící? Nádhera! Tato škola si mě taky získala svým krásným a vstřícným přístupem ke studentům, tou láskou a oporou, kterou jim poskytuje. Moc jsem také ocenila to, jak jsou zde k sobě všichni tak milí, a to ať už ve vztahu učitelů ke studentům, či studentů mezi sebou. Užívám si tady také to, jak díky menšímu počtu, může být výuka tak individuální, a tak cílená na jedince a já se díky tomu mohu více projevit a celkově se cítit více svobodně, za což jsem moc ráda.

Když jsem na ETS nastupovala, očekávala jsem určitý osobní rozvoj a posílení vztahu s Bohem. Moje očekávání se vyplnila, a to s ještě větším a lepším výsledkem, než jsem vůbec tušila. Ten rok byl pro mě velice formující. A i když někdy byl ten rok velmi náročný, tak i přes to byl skvělý. Hlavní co mi to dalo, bylo to, že jsem dokázala vůbec nějak začít fungovat sama, protože když najednou přijdete do prakticky cizího města, mezi samé cizí lidi a prostě všechno je nové, je to někdy velice těžké. Navíc, já jsem nikdy nějak moc nebyla zvyklá být delší dobu mimo domov a mimo svoji rodinu, proto to bylo někdy tak těžké. Musela jsem se vypořádat s tím, že najednou na mě nikdo nečeká natěšeně s otevřenou náručí, vždycky když přijdu, že tu není nikdo, kdo se postará o to, abych si udělala něco k jídlu, abych se teple oblékla, když půjdu ven, a prostě že tu není nikdo, kdo by mi vynahradil to, co mám doma. Ale i přes všechny tyhle těžké začátky, které mě velice formovaly, tak jsem si to užívala. Užívala jsem si tu blízkost s Bohem, a to, že můžu poznávat věci zblízka a celkově z jiného úhlu. Však to hlavní, co mi ten první rok dal, bylo asi právě to, že jsem se celkově posílila a naučila se lépe fungovat sama se sebou.

ETS mi pomohla vidět vše jasněji a ujasnit si spoustu osobních věcí jak v normálním životě, tak i v tom duchovním. Tuto školu vnímám jako velmi formující a celkově užitečnou pro život. Na škole se učím různé celkově zajímavé a formující předměty, jako jsou např. psychologie, pastorace, sociální práce, právo atd., a pak ty více duchovní, jako třeba úvody do Starého a Nového zákona, systematická teologie, biblická interpretace atd., které mi pomáhají rozvíjet po té hlubší rovině. ETS mi ale do života nepřinesla jen rozvoj a vědomosti, ale i skvělé přátele a celkově úžasné a inspirativní lidi, kteří mi každý den zpříjemňují tady ten pobyt. Jsem za lidi tady velmi ráda a nedovedla bych si to tady bez nich představit, protože právě oni jsou ti, co dělají tuhle školu školou.

Co bych chtěla dělat, až tuto školu dokončím, ještě úplně nevím. Ráda bych ji, a to za prvé vůbec dokončila, protože někdy mi to přijde těžké a chvilkama mě děsí představa absolutoria a celkově toho, jak se mi podaří všechno dokončit. Ale pevně věřím, že když mě sem Bůh dostal a já věřím, že z nějakého důvodu, tak mi snad pomůže dostat se i ven. Když všechno dobře dopadne, tak bych uvažovala o tom si dodělat bakaláře a pak se uvidí. Každopádně, už se těším na to dobrodružství, kam mě život zavede.

Stoliňská 2417/41a, 193 00 Praha 9  •  Zobrazit na mapě  •  Bankovní účet: 2800129338/2010  •  IČ: 41690184