Religionistika 1
Kurs religionistiky studentům poskytuje základní orientaci v oboru: metodou přednášek je seznamuje s klíčovými pojmy a problémovými okruhy obecné religionistiky, s hlavními světovými náboženskými systémy a s jevy současného náboženského života. Studenti si osvojí základní religionistickou terminologii a získají schopnost pracovat s religionistickou literaturou. Kurs poskytuje informovaný vhled do světových náboženství kromě křesťanství. Umožňuje orientaci na současné náboženské scéně, rozeznání psychologických a sociologických souvislostí různých náboženských projevů i rozpoznání zákonitostí dynamiky nově vznikajících náboženských skupin. Rozhovor, který je k přednáškám operativně zařazován a s nímž je v přípravě přednášky počítáno, poskytuje studentům možnost důkladné reflexe jejich duchovní cesty a příslušnosti k náboženské skupině.
Absolventi kursu religionistiky umějí definovat základní religionistické pojmy a orientovat se v základních religionistických problémových okruzích. Pojmy dokáží ilustrovat na příkladech především z náboženské literatury jim vlastní – křesťanské Bible. Jsou schopni analyzovat jednotlivé náboženské fenomény a provést jejich komparaci na základní úrovni. Nabyté religionistické znalosti aplikují na náboženské skupiny, s nimiž osobně (ať už v rámci kursu nebo mimo něj) přicházejí do styku. Kromě toho absolventi umějí charakterizovat vybraná starověká a současná světová náboženství. Dokáží postihnout vývoj hlavních náboženství a pochopit jejich specifický přínos v současném multikulturním světě. Absolventi též chápou potřebu inovace náboženského života a rozumějí dynamice vzniku nových náboženských hnutí, reakci společnosti na ně a jejich cestu ke společenské přijatelnosti a užitečnosti. Dokáží tak analyzovat příčiny napětí mezi různými náboženskými skupinami, popř. mezi nimi a sekulární veřejností. Na základě porozumění religionistickým pojmům a kategoriím, na základě elementárních znalostí hlavních náboženských systémů a na základě vhledu do dynamiky současného náboženského života se absolventům daří shrnout informace, které kurs poskytuje, do sice jednoduchého, ale přece odpovídajícího obrazu fenoménu náboženství. Jsou schopni obhájit náboženskou svobodu, ocenit lidi jiné náboženské příslušnosti i lidi bez explicitně vyjádřeného náboženského názoru, stavět se proti povrchním desinterpretacím náboženských fenoménů a přispět do mezináboženského dialogu.
Eliade, M., Posvátné a profánní, ČKA, Praha 1994. Heller J., Mrázek M., Nástin religionistiky, Kalich 1988. Otto, R, Posvátno, Vyšehrad, Praha 1998. Štampach O. I., Náboženství v dialogu, Portál, Praha 1998. Vojtíšek Z., Encyklopedie náboženských směrů a hnutí v České republice, Portál, Praha 2004. Vojtíšek Z., Pastorační poradenství v oblasti sekt a sektářství, L. Marek, Brno 2005, kapitoly 3. a 4.