Úvod do studia jazyků 2023
Frekventanti kurzu se seznámí se základy obecné jazykovědy, konkrétně se vznikem písma, klasifikací jazyků, morfologií, fonetikou a principy syntaxe. Jednotlivé poznatky a principy budou soustavně demonstrovány na evropských jazycích a hebrejštině. Získaná terminologie velmi usnadňuje studium jazyků a pomáhá při používání odborných biblických komentářů. V pokročilejší části kurzu se budeme zabývat základními otázkami filosofie jazyka, a sice teorií překladu, sémiotikou, hermeneutikou a rétorikou v kontextu vývoje církve a euroamerické společnosti. Na probraných teoretických přístupech bude ukázána jejich současná aplikace v církevní praxi. V kurzu nebude chybět ani stručný přehled dějin překladu a výkladu Bible.
Název anglicky: The Introduction to the Study of Languages
Cíle:
Seznámení se základy obecné jazykovědy, konkrétně se vznikem písma, klasifikací jazyků, morfologií, fonetikou a principy syntaxe. Demonstrace poznatků a principů na evropských jazycích a hebrejštině. Seznámení se základními otázkami filosofie jazyka, a sice teorií překladu, sémiotikou, hermeneutikou a rétorikou v kontextu vývoje církve a euroamerické společnosti.
Metoda výuky:
Přednáška, kolokvium.
Hodnocení:
Zápočet na základě aktivní účasti a záverečného testu.
Povinná literatura:
- Černý, J., Úvod do studia jazyka. 2. vyd. Olomouc: Rubico, 2008
- Platón. Faidros. 7., opr. vyd. Přeložil František NOVOTNÝ. Praha: OIKOYMENH, 2014
- Pokorný, L., Čapek, et al. Hermeneutika jako teorie porozumění: od základních otázek jazyka k výkladu bible, Praha: Vyšehrad, 2006
Doporučená:
- Balabán, M., Hebrejské člověkosloví, Praha: Herrmann, 1996
- Balabán, M., Hebrejské myšlení, Praha: Herrmann, 1993
- Černý, J., Malé dějiny lingvistiky, Praha: Portál, 2005
- Kyas, V., Česká bible v dějinách národního písemnictví, Praha: Vyšehrad, 1997
- Saussure, F., Kurs obecné lingvistiky, 3. vyd., Praha: Academia, 2007
- Vlašín, Š. ed., Slovník literární teorie. 2. rozš. Vyd., Praha: Československý spisovatel, 1984